2011 Diamo Torino 150 gallery
2011 Diamo Torino 150
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9.09 cubic inches) | Power: | 12 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 89.8 kg (198.0 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,384 mm (54.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 110/80-15 |
| Front brakes: | Single disc. ABS |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.14 litres (2.15 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This►
Read more...
-
The efficient scooter Keeway ARN 125
2015-03-23 17:11:13
The Keeway make of the year 2010 is a scooter with 125 cc single cylinder, four stroke engines. This scooter is powerful, has the looks and the comfort that a rider looks for.
It has the option...
Read more...
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on...
Read more...
-
Bourget Dragons, a dream machine
2015-03-18 18:30:59
These days, almost all of use own bikes as these have become our daily necessities. But what if you like to ride on something that can make you stand apart from others? Then choosing the Bourget Dragons is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Honda CB1000R ABS
- 2011 Honda CB1100 Type 2
- 2011 Honda CB1100 Type 2 ABS
- 2011 Honda CB1100 Type1
- 2011 Honda CB1100 Type1 ABS
- 2011 Honda CB1300 Super Bol dOr
- 2011 Honda CB1300 Super Bol dOr ABS
- 2011 Honda CB1300 Super Four
- 2011 Honda CB1300 Super Four ABS
- 2011 Honda CB1300 Super Touring
- 2011 Honda CB1300SA
- 2011 Honda CB223S
- 2011 Honda CB400 Super Bol dOr
- 2011 Honda CB400 Super Bol dOr ABS
- 2011 Honda CB400 Super Four
- 2011 Honda CB400 Super Four ABS
- 2011 Honda CB600F
- 2011 Honda CB600F ABS
- 2011 Honda CBF Stunner
- 2011 Honda CBF1000

