2011 Sachs SX1 Urbano gallery
2011 Sachs SX1 Urbano
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 3,67 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 87.0 kg (191.8 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,285 mm (50.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.00 litres (1.32 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White, black |
News
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy►
Read more...
-
Radically reorganized Polini GR 3 Reverse Minimoto
2015-03-30 18:03:42
The Polini GR 3 Reverse Minimoto is a great find for those racer dreamers who love mini and sport bikes. This one was first made and sold in 2004 all over the world for around $9,500 with prices...
Read more...
-
Feel free with Piaggio Free 50
2015-03-30 17:59:19
The Piaggio Free 50 is a scooter that was made and manufactured in 1992. The Piaggio Free 50 has a single cylinder, two-stroke engine, and a horsepower of 3.75 at 6,500 RPMs.
This scooter is a useful...
Read more...
-
Use i-phone, ride i-charge… PGO i-Charge 125, of course!
2015-03-30 17:56:18
The PGO i-Charge 125 is one of the most popular scooters that came out in 2008. It is a scooter that is still sold all over the world and is a great starter (and non-expensive! that's important) bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Yamaha Vox Deluxe
- 2011 Yamaha Worldcrosser
- 2011 Yamaha WR125R
- 2011 Yamaha WR125X
- 2011 Yamaha WR250F
- 2011 Yamaha WR250R
- 2011 Yamaha WR250X
- 2011 Yamaha WR450 F
- 2011 Yamaha X-City 125
- 2011 Yamaha X-City 250
- 2011 Yamaha X-Max 125
- 2011 Yamaha X-Max 125 ABS
- 2011 Yamaha X-Max 125 ABS Business
- 2011 Yamaha X-Max 125 Sport
- 2011 Yamaha X-Max 250
- 2011 Yamaha X-Max 250 ABS
- 2011 Yamaha X-Max 250 Sport Edition
- 2011 Yamaha XJ6
- 2011 Yamaha XJ6 ABS
- 2011 Yamaha XJ6 Diversion

