2011 Sachs MadAss 50 gallery
2011 Sachs MadAss 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3.02 cubic inches) | Power: | 2,63 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 4-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 85.0 kg (187.4 pounds) |
| Seat height: | 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,235 mm (48.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 90/80-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.00 litres (1.32 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, white, anthracite grey |
News
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy►
Read more...
-
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
2015-03-21 17:02:14
The military sport touring bike has a vintage feel along with the tough military looks. It can be used by new to extremely advanced riders. The light weighing machine with a dry weight of 135 kg can be...
Read more...
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Yamaha XV 250 Virago (reduced effect)
-
Yamaha XV 535 Virago (reduced effect)
-
Yamaha XT Z 750 Super Tenere
Other motorcycles in 2011
- 2011 Genuine Scooter Buddy 125
- 2011 Genuine Scooter Buddy 50
- 2011 Genuine Scooter Buddy International
- 2011 Genuine Scooter Stella 150 4-stroke
- 2011 Giantco G-10 50
- 2011 Giantco g-Buddy
- 2011 Giantco Grand Venus 125
- 2011 Giantco Lambros R
- 2011 Giantco MPS
- 2011 Gilera Fuoco 500ie
- 2011 Gilera GP 800
- 2011 Gilera Nexus 300
- 2011 Gilera Runner 50 Black Soul
- 2011 Gilera Runner SP 50
- 2011 Gilera Runner ST 125
- 2011 Gilera Runner ST 200
- 2011 Gilera Stalker 50
- 2011 Govecs GO C 1.4
- 2011 Govecs GO S 1.2
- 2011 Govecs GO S 2.4

