2011 Sachs MadAss 125 gallery
2011 Sachs MadAss 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 119.70 ccm (7.30 cubic inches) | Power: | 8,05 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 100.0 kg (220.5 pounds) |
| Seat height: | 855 mm (33.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,235 mm (48.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 90/80-16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.00 litres (1.32 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White, black, anthracite-grey |
News
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy►
Read more...
-
Nestling close to the Erik Buell Racing 1125R DSB - that is how they race!
2015-03-26 01:07:02
The Erik Buell Racing 1125R DSB is one of the most popular in the bike racing world. With a price tag of $15,900, this bike is not cheap, it cannot be denied. However, it will show all of...
Read more...
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is...
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 BMC Choppers Hooligan 541
- 2011 BMW Concept C
- 2011 BMW F650GS
- 2011 BMW F800GS
- 2011 BMW F800R
- 2011 BMW F800ST
- 2011 BMW G450X
- 2011 BMW G650GS
- 2011 BMW HP2 Megamoto
- 2011 BMW HP2 Sport
- 2011 BMW K1200LT
- 2011 BMW K1300GT
- 2011 BMW K1300R
- 2011 BMW K1300S
- 2011 BMW K1600GT
- 2011 BMW K1600GTL
- 2011 BMW R1200GS
- 2011 BMW R1200GS Adventure
- 2011 BMW R1200R
- 2011 BMW R1200R Classic

