2011 Derbi Rambla 300i gallery
2011 Derbi Rambla 300i
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 278.30 ccm (16.98 cubic inches) | Power: | 22,5 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 75.0 x 63.0 mm (3.0 x 2.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 146.0 kg (321.9 pounds) |
| Seat height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,360 mm (53.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-15 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, white |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas...
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
-
Smart and sporty Ravi Piaggio Storm 125
2015-03-30 21:15:16
The Ravi Piaggio Storm 125 is a sport bike from 2008 and it is a smart well-designed bike for new learners. It takes practically no efforts to handle and drive and it has a powerful engine and manageable...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Husqvarna SMR 449
- 2011 Husqvarna SMR 511
- 2011 Husqvarna SMR 630
- 2011 Husqvarna SMS 630
- 2011 Husqvarna SMS4 125
- 2011 Husqvarna TC 250
- 2011 Husqvarna TC 449
- 2011 Husqvarna TE 125
- 2011 Husqvarna TE 250
- 2011 Husqvarna TE 250 Meo Replica
- 2011 Husqvarna TE 310
- 2011 Husqvarna TE 449
- 2011 Husqvarna TE 511
- 2011 Husqvarna TE 630
- 2011 Husqvarna WR 125
- 2011 Husqvarna WR 250
- 2011 Husqvarna WR 300
- 2011 Husqvarna WRE 125
- 2011 Hyosung GT 125
- 2011 Hyosung GT 125 R

