2011 Sachs SX1 gallery
2011 Sachs SX1
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 3,67 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 87.0 kg (191.8 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,285 mm (50.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc. Wave disk |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.00 litres (1.32 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange, white, dark blue, red |
News
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy►
Read more...
-
A bold bare bones design of Leonart Bobber 125
2015-03-23 22:25:24
The all new Leonart Bobber 125 attracts attention immediately with this bold, bare-bones design.
The chassis assembly of this bike is the best sight to see, and that helps to maintain the fundamentals of a hard tail...
Read more...
-
The Versatile Hesketh HZE Vectrix Motorbike
2015-03-21 17:09:41
This is an electric scooter which turns passion into technical excellence. This scooter has a very light weight body as the frame is made up of light-weighing aircraft-aluminium space. This machine claims to be a no emission machine....
Read more...
-
Adiva AD 125, trendy&sleek
2015-03-18 15:12:14
The Japanese Adiva AD 125 has been a very popular scooter for fans of motorcycles and scooters. The Adiva AD 125 models have been manufactured for quite a few years and are still currently in production. Many of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Modenas Elit Sports
- 2011 Modenas GT 128
- 2011 Modenas Jaguh
- 2011 Modenas Karisma 125
- 2011 Modenas Kriss 100
- 2011 Modenas Kriss 120
- 2011 Modenas Kristar
- 2011 Modenas Passion 125
- 2011 Modenas Passion 125 Sports
- 2011 Modenas X-Cite 130
- 2011 Moto Gima 125
- 2011 Moto Guzzi 1200 Sport 4V
- 2011 Moto Guzzi Bellagio
- 2011 Moto Guzzi Bellagio Aquila Nera
- 2011 Moto Guzzi Breva 1200
- 2011 Moto Guzzi Breva 1200 ABS
- 2011 Moto Guzzi California Aquila Nera
- 2011 Moto Guzzi California Classic
- 2011 Moto Guzzi California Vintage
- 2011 Moto Guzzi Griso 1200 8V

