2011 Derbi Senda DRD 125 SM gallery
2011 Derbi Senda DRD 125 SM
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.20 ccm (7.58 cubic inches) | Power: | 15 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 58.0 x 47.0 mm (2.3 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 120.0 kg (264.6 pounds) |
| Seat height: | 880 mm (34.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,443 mm (56.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc. Wave |
| Rear brakes: | Single disc. Wave |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/white/red |
News
-
TGB Bullet 50 will surprise you with its speed
2015-03-31 02:59:24
TGB Bullet 50 is a scooter of the high class, which can be classified to the classics sports bikes from Australia.
And if you examine the standard equipment of this scooter, it would immediately become clear that...
Read more...
-
A sporty guy of Terra Modena 198
2015-03-31 02:55:13
Sports bikes as a kind of vehicles are worth of special attention. Thanking to them the passion to ride a motorcycle at high speed transformed into racing as kind of sport.
Since then manufacturers began to produce...
Read more...
-
Tauris Avenida 125 4T: a good example of urban scooter
2015-03-31 02:50:31
Scooters have been using as a result of the motorcycle development for solving problems peculiar to their elder brothers.
A typical city scooter consists of components such as an automatic clutch, automatic transmission (CVT), the block of...
Read more...
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Ural Wolf 750 Solo
- 2011 Vahrenkamp Diesel 462
- 2011 Vectrix VX-1
- 2011 Veli VL 50QT-26 Air Blade
- 2011 Veli VL 50QT-42
- 2011 Vento Hot Rod
- 2011 Vento Phantom R5
- 2011 Vento Triton LI
- 2011 Vento V-Thunder XL
- 2011 Vespa GTS 125
- 2011 Vespa GTS 125 Super
- 2011 Vespa GTS 250 i.e.
- 2011 Vespa GTS 300
- 2011 Vespa GTS 300 Super
- 2011 Vespa GTV 300
- 2011 Vespa LX 125 i.e.
- 2011 Vespa LX 150 i.e.
- 2011 Vespa LX 50 2T
- 2011 Vespa LX 50 4V
- 2011 Vespa LXV 125 i.e.

