2011 Yamaha Majesty 400 ABS gallery
2011 Yamaha Majesty 400 ABS
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 395.00 ccm (24.10 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 83.0 x 73.0 mm (3.3 x 2.9 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 197.0 kg (434.3 pounds) |
| Seat height: | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,565 mm (61.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/80-14 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-13 |
| Front brakes: | Single disc. Anti-lock braking |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Stealth Gray, Pearl White |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this...
Read more...
-
Experiencing speed run with Jinlun JL 125-9
2015-03-23 15:57:53
This bike was manufactured by the Chinese Jinlun makers. The Jinlun JL 125-9 is a 124 cc twin type engine with a chain driven transmission at the rear tyre.
The bike is considered to be as a...
Read more...
-
The Bajaj Avenger Lives On
2015-03-18 17:26:18
The Bajaj Avenger's first release was 2006. It is manufactured a company in India. That was far enough, and far more alterations and refinement were done to the bike.
It is manufactured in black, blue and red....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Demak Spark
- 2011 Demak Spark Sidecar
- 2011 Derbi Boulevard 125
- 2011 Derbi Boulevard 50 2T
- 2011 Derbi Cross City 125
- 2011 Derbi GP1 50
- 2011 Derbi GPR 125
- 2011 Derbi GPR 50 2T
- 2011 Derbi GPR 50 R
- 2011 Derbi Mulhacen 125
- 2011 Derbi Mulhacen 659
- 2011 Derbi Mulhacen Cafe 125
- 2011 Derbi Mulhacen Cafe 659
- 2011 Derbi Rambla 125
- 2011 Derbi Rambla 300i
- 2011 Derbi Senda Baja 125 R
- 2011 Derbi Senda Baja 125 SM
- 2011 Derbi Senda DRD 125 R
- 2011 Derbi Senda DRD 125 SM
- 2011 Derbi Senda DRD Evo 50 SM

