2011 Mikilon M96-250S gallery
2011 Mikilon M96-250S
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.40 ccm (15.22 cubic inches) | Power: | 16,76 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 70.0 x 64.8 mm (2.8 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 98.0 kg (216.1 pounds) |
| Seat height: | 1,350 mm (53.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,470 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.20 litres (1.90 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Black, Blue, Red, green. Black or grey frame. |
News
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single►
Read more...
-
Laverda 1000 Jota still holding the world popularity
2015-03-23 22:05:12
It was the year 1982 when the Laverda 1000 Jota came in the market and since that time it has been a popular one in the global bike market. It has gained a sky-rocketed popularity over the years...
Read more...
-
The combined look and feel with Italjet Formula 125
2015-03-23 15:28:30
The Italjet manufactured scooter has a twin cylinder V2 four-stroke engine with a displacement of 124 cc. The bike has rear and front suspension with single disc opposed piston calliper braking system. The body of the Italjet Formula...
Read more...
-
The customized Izuka C150
2015-03-23 15:38:00
This bike is a model of the year 2008 by the Mexican bike manufacturers Izuka. This bike carries a 149 cc single-cylinder four-stroke engine with air cooling system. The body weighs about 140 kg when dry. The Izuka...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 AJS NAC12 125
- 2011 Aprilia Atlantic 300
- 2011 Aprilia Dorsoduro 1200
- 2011 Aprilia Dorsoduro 1200 ABS
- 2011 Aprilia Dorsoduro 750
- 2011 Aprilia Dorsoduro 750 ABS
- 2011 Aprilia Dorsoduro 750 Factory
- 2011 Aprilia Mana 850
- 2011 Aprilia Mana 850 ABS
- 2011 Aprilia MXV 4.5
- 2011 Aprilia Pegaso 650
- 2011 Aprilia Pegaso 650 Factory
- 2011 Aprilia Pegaso 650 Trail
- 2011 Aprilia RS 125
- 2011 Aprilia RS 125 Replica Alitalia
- 2011 Aprilia RS 50
- 2011 Aprilia RS 50 Replica Alitalia
- 2011 Aprilia RS4 125
- 2011 Aprilia RS4 50
- 2011 Aprilia RSV4 Factory

