2010 Mikilon D32 250 gallery
2010 Mikilon D32 250
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 230.00 ccm (14.03 cubic inches) | Power: | 16,09 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 70.0 x 64.8 mm (2.8 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 1.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 98.0 kg (216.1 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,340 mm (52.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, Blue, Red |
News
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single►
Read more...
-
Go wild on the track with Mondial Piega 1000
2015-03-30 03:09:04
Riders go wild with this model, and it is quite understandable! The Mondial Piega 1000 is a bike from 2002 that is not only sporty, but very sleek and refined model.
Young riders love this awesome bike...
Read more...
-
Modenas Ceria 100 explains the vibrant colors
2015-03-30 03:03:32
Modenas sounds like Modernity, and that's quite true in this case. The Modenas Ceria 100 is a scooter from 2011. IT has a single cylinder, four-stroke engine and an automatic, belt transmission.
The Modenas Ceria 100 has...
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 KTM 690 Supermoto Limited Edition
- 2010 KTM 85 SX 17/14
- 2010 KTM 85 SX 19/16
- 2010 KTM 990 Adventure
- 2010 KTM 990 Adventure R
- 2010 KTM 990 Super Duke
- 2010 KTM 990 Superduke R
- 2010 KTM 990 Supermoto
- 2010 KTM 990 Supermoto R
- 2010 KTM 990 Supermoto T
- 2010 Kymco Active SR 125 E3
- 2010 Kymco Agility City
- 2010 Kymco Agility RS
- 2010 Kymco Downtown
- 2010 Kymco Downtown 200
- 2010 Kymco Jetix 125
- 2010 Kymco Jetix 150
- 2010 Kymco Jetix 50
- 2010 Kymco KR Naked 125
- 2010 Kymco KR Sport 125

