2007 Yamaha V Star 1300 gallery
2007 Yamaha V Star 1300
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1311.05 ccm (80.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 100.0 x 83.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 283.0 kg (623.9 pounds) |
| Seat height: | 714 mm (28.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,690 mm (66.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-M16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/70-B16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.47 litres (4.88 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Raven, blue, red |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
-
Xispa 25 reflecting a modern pitbike trend
2015-03-28 01:10:10
Pitbikes are considered to be a new trend in the modern production of motorcycles. These small-sized vehicles were specially designed for children as a way to teach them how to manage a real vehicle. But don't be afraid!...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson Springer Softail
-
Harley-Davidson FIST 1340 Heritage Softail
-
Harley-Davidson Dyna Glide Custom
Other motorcycles in 2007
- 2007 Kawasaki KLX300R
- 2007 Kawasaki KX100
- 2007 Kawasaki KX125
- 2007 Kawasaki KX250
- 2007 Kawasaki KX250F
- 2007 Kawasaki KX450F
- 2007 Kawasaki KX65
- 2007 Kawasaki KX85
- 2007 Kawasaki KX85-II
- 2007 Kawasaki Ninja 250R
- 2007 Kawasaki Ninja 500R
- 2007 Kawasaki Ninja 650R
- 2007 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2007 Kawasaki Ninja ZX-14
- 2007 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2007 Kawasaki Versys
- 2007 Kawasaki Versys ABS
- 2007 Kawasaki VN1600 Classic Tourer
- 2007 Kawasaki Vulcan 1500 Classic
- 2007 Kawasaki Vulcan 1600 Classic

