2007 MBK X-Limit Enduro gallery
2007 MBK X-Limit Enduro
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | 2,81 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 98.0 kg (216.1 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,350 mm (53.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. Disc, 240 |
| Rear brakes: | Single disc. Disc, 220 |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.50 litres (1.72 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Shiny Black, Yellow |
News
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The►
Read more...
-
The strong and powerful LML Beamer
2015-03-23 22:58:03
This bike is an entry level sports type bike manufactured in the year 2010 by the LML bike makers. The LML Beamer bike sports a sleek design and a strong body aimed to perform on the roads. The...
Read more...
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson...
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Benelli Tornado Tre 900
- 2007 Benelli Tornado Tre 900 RS
- 2007 Benelli Tornado Tre LE
- 2007 Benelli Tre 1130 K
- 2007 Benelli Tre 1130 K Amazonas
- 2007 Benelli Velvet 125
- 2007 Benelli Velvet 150
- 2007 Benelli Velvet 250
- 2007 Beta ALP 125
- 2007 Beta ALP 200
- 2007 Beta Alp 4.0
- 2007 Beta Ark 50 - One!
- 2007 Beta Ark 50 - Paddock
- 2007 Beta Ark 50 AC
- 2007 Beta Ark 50 RR
- 2007 Beta Ark 50 X
- 2007 Beta Ark K
- 2007 Beta M4
- 2007 Beta MINI R 107 4T
- 2007 Beta MINICROSS R 10

