2007 MBK Stunt gallery
2007 MBK Stunt
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 3,62 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.2 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 11.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 75.0 kg (165.3 pounds) |
| Seat height: | 787 mm (31.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,202 mm (47.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc. Disc, 190 |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake). Drum, 110 |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.50 litres (1.72 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Jet Black,Cosmic Silver, Candy Blue, |
News
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The►
Read more...
-
WRM 450 MX1 Cross, an endless sort of adrenaline
2015-03-27 16:54:31
Every motorbike driver may confirm the fact that adrenaline, as well as an extreme thirst, are considered to be those two reasons, why a passion to two-wheeled vehicles appeared. But human nature is always in the quest of...
Read more...
-
West Coast Choppers CFL: a handbuilt legend of American style
2015-03-27 16:47:59
Jesse James Workshop under the brand name of West Coast Choppers from California has been building radical and original motorcycles, cars and airplanes. The whole world saw his whimsical creations in the documentary television series "The Garage Monster"....
Read more...
-
Wakan Racing 1640, a classic example of innovative makes
2015-03-27 16:39:46
French Wakan Motorcycles manufacturer presented a new Wakan Racing 1640 motorcycle model several years ago.
The main idea of the designers for theWakan brand was to produce compact light-weighted motorcycles, on a frame which would establish a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Hero Honda Splendor
- 2007 Hero Honda Super Splendor
- 2007 Highland 450 MX
- 2007 Highland 450 SM
- 2007 Highland Allroad
- 2007 Highland Desert Storm
- 2007 Highland Dirt Trac
- 2007 Highland Outback
- 2007 Highland Super Motard
- 2007 Honda 599
- 2007 Honda 919 / Hornet 900
- 2007 Honda ANF125 Innova
- 2007 Honda CB1300
- 2007 Honda CB1300S
- 2007 Honda CB1300S ABS
- 2007 Honda CB600F Hornet
- 2007 Honda CBF1000F
- 2007 Honda CBF1000F ABS
- 2007 Honda CBF150M
- 2007 Honda CBF250

