2007 Veli Vl250GY gallery
2007 Veli Vl250GY
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.50 ccm (15.22 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 76.0 x 55.0 mm (3.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 12.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 98.5 kg (217.2 pounds) |
| Seat height: | 925 mm (36.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,481 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Veli 125 T-2: a middle-class scooter
2015-03-31 03:35:19
The "scooter" term refers to vehicles that are included in a subclass of motorcycles with distinctive design features.
The main purpose of scooter rentals is travel for short distances. According to the purpose, they have special, more►
Read more...
-
A Low-speeder Govecs SC 1.4
2015-03-27 23:14:15
The Govecs SC 1.4 is a great scooter for younger and new riders. Would you like to know why? Because of its low speed, this scooter is absolutely secure!
It began to be produced and manufactured in...
Read more...
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors...
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 APC Hustler S
- 2007 APC Wild Card 240 R.D.S.
- 2007 APC Wild Card 300 RDS.
- 2007 APC Wild Card S
- 2007 Aprilia Atlantic 125
- 2007 Aprilia Atlantic 250
- 2007 Aprilia Atlantic 400 Sprint
- 2007 Aprilia Atlantic 500 Sprint
- 2007 Aprilia ETV 1000 Caponord
- 2007 Aprilia NA 850 Mana
- 2007 Aprilia Pegaso 650
- 2007 Aprilia Pegaso 650 Factory
- 2007 Aprilia Pegaso 650 Trail
- 2007 Aprilia RS 125
- 2007 Aprilia RS 50
- 2007 Aprilia RSV 1000 R
- 2007 Aprilia RSV 1000 R Factory
- 2007 Aprilia RX 50
- 2007 Aprilia RXV 4.5
- 2007 Aprilia RXV 5.5

