2007 Norton 961/SS Commando gallery
2007 Norton 961/SS Commando
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 961.00 ccm (58.64 cubic inches) | Power: | 80 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 79.0 mm (3.5 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.1:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 188.2 kg (415.0 pounds) |
| Seat height: | 813 mm (32.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,435 mm (56.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-X17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-X17 |
| Front brakes: | Single disc. Bremo 4 piston gold line |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo 2 piston gold line |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
Norton Commander, a golden symbol of freedom
2015-03-30 16:15:58
A golden dream of every racer sounds like Norton Commander.
The Norton Commander is a bike that has been produced ever since the late 1970’s and is still being manufactured and sold all over the world. The►
Read more...
-
Alfer VR 250, a Spanish off-roader
2015-03-18 15:39:26
The Alfer VR 250 is made by a Spanish manufacturer and is considered one of the best off-road, dirt bikes on the market right now. It is very popular among new riders due to the easy control that...
Read more...
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is...
Read more...
-
American Eagle Raptor beats the limits
2015-03-18 16:23:25
One of the most frenzied motorcycles on the market is the American Eagle Raptor. It has been featured on many different motorcycle television shows and is very popular among collectors and riders alike.
The American Eagle Raptor...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Yamaha XT 125 X
- 2007 Yamaha XT 225
- 2007 Yamaha XT 660 R
- 2007 Yamaha XT 660 X
- 2007 Yamaha XT Z 250 Lander
- 2007 Yamaha XV 1900 Midnight Star
- 2007 Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic
- 2007 Yamaha XVS 1300 A Midnight Star
- 2007 Yamaha XVS 650 A DragStar Classic
- 2007 Yamaha XVS 650 Drag Star
- 2007 Yamaha YBR 125
- 2007 Yamaha YBR 250
- 2007 Yamaha YW 100 - Beewee 100
- 2007 Yamaha YZ 125
- 2007 Yamaha YZ 250
- 2007 Yamaha YZ 250 F
- 2007 Yamaha YZ 250 FSE - Special Edition
- 2007 Yamaha YZ 450 F
- 2007 Yamaha YZ 450 FSE - Special Edition
- 2007 Yamaha YZ 85

