2007 Yamaha V Star Silverado gallery
2007 Yamaha V Star Silverado
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 655.52 ccm (40.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 81.0 x 63.0 mm (3.2 x 2.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 246.8 kg (544.0 pounds) |
| Seat height: | 711 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,626 mm (64.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | Galaxy Blue/Raven, Raven |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
-
A Naked bike of Midual Roadster 900
2015-03-30 02:41:57
The Midual Roadster 900 is considered a naked bike. It was first produced and manufactured in 2000 and is still being sold all over the world right now. Many experienced riders like the "overcooled" look of this bike...
Read more...
-
Metisse Desert Racer by Steve The King McQueen
2015-03-30 02:37:14
The Metisse Desert Racer is one of the most classic looking bikes on the market today. It began to be produced and manufactured in 2012 and is still incredibly popular among veteran riders and even newer riders.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Ducati Sport 1000 Biposto
- 2007 Ducati Sport 1000 Monoposto
- 2007 Ducati Sport 1000S
- 2007 Ducati ST3
- 2007 Ducati ST3S ABS
- 2007 Ducati Superbike 1098
- 2007 Ducati Superbike 1098 S
- 2007 Ducati Superbike 1098 S Tricolore
- 2007 Ecosse Heretic
- 2007 Ecosse Heretic Ag
- 2007 Ecosse Heretic C
- 2007 Ecosse Heretic Ti
- 2007 Enfield Bullet 350
- 2007 Enfield Bullet 500
- 2007 Enfield Bullet 500 Classic
- 2007 Enfield Bullet 500 Deluxe
- 2007 Enfield Bullet 500 ES Classic
- 2007 Enfield Bullet Electra
- 2007 Enfield Bullet Electra 5S
- 2007 Enfield Bullet Electra X

