2007 Yamaha Warrior gallery
2007 Yamaha Warrior
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1671.58 ccm (102.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 97.0 x 113.0 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 278.1 kg (613.0 pounds) |
| Seat height: | 729 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,666 mm (65.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR18 |
| Rear tyre dimensions: | 200/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Sapphire Blue/Liquid Silver Flames, Charcoal Silver/Silver |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
A rare bird, American Ironhorse Slammer
2015-03-18 16:28:20
Enthusiasts of big bikes will find American Ironhorse Slammer well suited for their preferences. Production of the American Ironhorse Slammer started 2005 and sub-models are made to improve the bikes’ specifications and features on the following years up...
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
-
AJS Daytona 125, an awesome creature
2015-03-18 15:32:48
The AJS Daytona 125 is an awesome bike for new riders who are ready to learn how to ride and really enjoy a superior quality scooter. This bike has become very popular in the riding world, and many...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Suzuki SV 650 S ABS
- 2007 Suzuki V-Strom 1000
- 2007 Suzuki V-Strom 650
- 2007 Suzuki V-Strom 650 ABS
- 2007 Suzuki Van Van 125
- 2007 Sym Bonus 100
- 2007 Sym DD 50
- 2007 Sym GTS 125
- 2007 Sym GTS 200
- 2007 Sym GTS 250
- 2007 Sym HD 125
- 2007 Sym HD 200
- 2007 Sym Jet Euro X 50
- 2007 Sym Joyride 125
- 2007 Sym Joyride 125 (Disk type)
- 2007 Sym Joyride 150
- 2007 Sym Joyride 200
- 2007 Sym Magic 110 RR
- 2007 Sym Mask 50
- 2007 Sym Megalo 125

