2007 Moto Guzzi 940 Custom gallery
2007 Moto Guzzi 940 Custom
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 936.00 ccm (57.11 cubic inches) | Power: | 73,75 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.0 x 66.0 mm (3.7 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 245.0 kg (540.1 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,570 mm (61.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
The Comfort Provider Headbanger Foxy Lady
2015-03-21 16:58:09
The bike is a creature of the famous Italian Headbanger bike manufacturers. This bike has the real vintage feel yet the powerful 1850 cc engine. The engine is a V2 four stroke engine with the fuel capacity of...
Read more...
-
The powerful Jialing JH 125 E bike
2015-03-23 15:43:44
Jialing JH 125 E is a decent looking customizable bike featuring a 124 cc engine. The engine is a single-cylinder four-stroke engine whose braking system includes the front single disc and rear expanding braking system. The body has...
Read more...
-
Clipic Bull 50 Junior, or just a "pocket bike"
2015-03-18 23:01:12
The Clipic Bull 50 Junior is a mini bike which has a unique body. It is also known as a "pocket bike". It comes with few colours; some of them are white and red. The bike is very famous...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Peugeot JetForce C-Tech
- 2007 Peugeot JetForce Compressor
- 2007 Peugeot Jetforce R-Cup
- 2007 Peugeot Ludix Elegance
- 2007 Peugeot Ludix One
- 2007 Peugeot Ludix One Dual Seat
- 2007 Peugeot Ludix Snake
- 2007 Peugeot Ludix Trend
- 2007 Peugeot Rally Victories 100P
- 2007 Peugeot Satelis 125 Executive
- 2007 Peugeot Satelis 125 Premium
- 2007 Peugeot Satelis 250 Executive
- 2007 Peugeot Satelis 250 Premium
- 2007 Peugeot Satelis Compressor
- 2007 Peugeot Speedfight 100 Advantage
- 2007 Peugeot Speedfight 100 P
- 2007 Peugeot Speedfight 50
- 2007 Peugeot Speedfight Iron X 50
- 2007 Peugeot Speedfight Motorsport 50
- 2007 Peugeot Speedfight RCup 50

