2007 Lem Recreational CX2 gallery
2007 Lem Recreational CX2
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | 3,2 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 1.5 x 1.6 mm (0.1 x 0.1 inches) | Gearbox: | 1-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 34.0 kg (75.0 pounds) |
| Seat height: | 605 mm (23.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 909 mm (35.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.00 litres (0.53 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Multicolored |
News
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various►
Read more...
-
Donghai SM 750 - one of the best touring bikes in the class
2015-03-25 21:53:04
The Donghai SM 750 is a bike that has been considered a very classic model. Made in the late 1980’s, these bikes are very popular among collectors and riders of all ages.
They are defined as touring-class...
Read more...
-
One of the most popular classic bikes of the world, Dnepr MT 10 (with sidecar)
2015-03-25 21:31:20
Made by the Dnepr Company, the Dnepr MT 10 was made in the late 1990’s and is still considered one of the classic bikes of today.
The Dnepr MT 10 has become very popular among riders and...
Read more...
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Malaguti F15 Firefox Mechatronic
- 2007 Malaguti Firefox 50
- 2007 Malaguti Grizzly 10 Enduro
- 2007 Malaguti Grizzly 12 Cross
- 2007 Malaguti GT500 Spidermax
- 2007 Malaguti Madison 3 125
- 2007 Malaguti Madison 3 125ie
- 2007 Malaguti Password 250
- 2007 Malaguti Phantom 50 Capirex
- 2007 Malaguti Phantom 50 GP
- 2007 Malaguti Phantom 50 Racing Life
- 2007 Malaguti Phantom 50 SBK
- 2007 Malaguti Phantom 50 Tribal
- 2007 Malaguti Phantom F12 R
- 2007 Malaguti Phantom Max 125
- 2007 Malaguti Phantom Max 250
- 2007 Malaguti XSM 50 Supermotard
- 2007 Malaguti XTM 50 Enduro
- 2007 MBK Booster
- 2007 MBK Booster 12 inch

