2011 Lem RX 150 Racing gallery
2011 Lem RX 150 Racing
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9.15 cubic inches) | Power: | 13,5 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 4-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 60.0 kg (132.3 pounds) |
| Seat height: | 729 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,190 mm (46.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/100-14 |
| Rear tyre dimensions: | 80/100-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.01 litres (0.53 gallons) |
News
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various►
Read more...
-
Adiva AD 125, trendy&sleek
2015-03-18 15:12:14
The Japanese Adiva AD 125 has been a very popular scooter for fans of motorcycles and scooters. The Adiva AD 125 models have been manufactured for quite a few years and are still currently in production. Many of...
Read more...
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top...
Read more...
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Benelli BX 449 Cross
- 2011 Benelli BX 505 Enduro
- 2011 Benelli Caffenero 125
- 2011 Benelli Caffenero 150
- 2011 Benelli Century Racer 1130
- 2011 Benelli Century Racer 899
- 2011 Benelli Macis 125
- 2011 Benelli Macis 150
- 2011 Benelli Pepe 4T
- 2011 Benelli Pepe 50
- 2011 Benelli Pepe 50 LX
- 2011 Benelli TNT 1130 Cafe Racer
- 2011 Benelli TNT 1130 Sport
- 2011 Benelli TNT 1130 Titanium
- 2011 Benelli TNT 1130K
- 2011 Benelli TNT 899 Cafe Racer
- 2011 Benelli TNT 899S
- 2011 Benelli TNT 899T
- 2011 Benelli TNT R160
- 2011 Benelli Tornado Tre 1130

