2011 Benelli Century Racer 1130 gallery
2011 Benelli Century Racer 1130
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1131.00 ccm (69.01 cubic inches) | Power: | 135,44 |
| Engine type: | In-line three, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 62.0 mm (3.5 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 208.0 kg (458.6 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,419 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-R17 ZR |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-R 17 ZR |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this►
Read more...
-
A retro-designed Kumpan 1954 scooter
2015-03-23 17:44:23
Are you interested in getting a scooter that is a nice combination of modern technologies with elegant designs of the yesteryear scooters? Then you have to stop for the Kumpan 1954.
This scooter has got everything that...
Read more...
-
A cool Aeon AX-50 tuning
2015-03-18 15:23:36
Scooter manufacturer Aeon made this AX-50 scooter from 2008 and still continue to make and sell these models. This scooter is perfect for any rider new or experienced. The Aeon AX-50 is considered to be a pocket bike...
Read more...
-
Riding the power Linhai Main Street 260
2015-03-23 22:43:32
The Linhai Main Street 260 is a Yamaha make with a powerful 249 cc engine. Further, this engine is a single cylinder four stroke one which gives a high performing efficiency to the scooter.
The engine is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Yamaha XJ6 Diversion ABS
- 2011 Yamaha XJ6 Diversion F
- 2011 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
- 2011 Yamaha XJ6SL
- 2011 Yamaha XJR 1300
- 2011 Yamaha XT 1200Z Super Tenere
- 2011 Yamaha XT 250
- 2011 Yamaha XT 250X
- 2011 Yamaha XT 660 R
- 2011 Yamaha XT 660 X
- 2011 Yamaha XT 660Z Tenere
- 2011 Yamaha XT 660Z Tenere ABS
- 2011 Yamaha XV1900A Midnight Star
- 2011 Yamaha XVS 1300 A Midnight Star
- 2011 Yamaha XVS950A Midnight Star
- 2011 Yamaha YBR 125
- 2011 Yamaha YBR 125 Custom
- 2011 Yamaha YBR 250
- 2011 Yamaha YZ 125
- 2011 Yamaha YZ 250

