2011 Benelli BX 505 Enduro gallery
2011 Benelli BX 505 Enduro
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 505.00 ccm (30.82 cubic inches) | Power: | 59,67 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 104.0 x 59.5 mm (4.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 11.5:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 110.0 kg (242.5 pounds) |
| Seat height: | 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Green |
News
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this►
Read more...
-
Dodge Tomahawk trendy concept
2015-03-18 14:35:44
The Dodge Tomahawk was introduced in 2003 and is a non-street legal concept created by the Dodge Company. When it was first introduced, the makers said that it could go up to 420mph, but the street tests only...
Read more...
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is...
Read more...
-
Sporting bike with the Blata Origami B1
2015-03-18 18:05:11
These bikes are manufactured completely for the sports segment. The Blata Origami B1 bike is only for bikers willing to take on high speed and ride on race tracks. This runs only on tracks with no disturbances and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Kawasaki Ninja ZX-14 Supersport
- 2011 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2011 Kawasaki Versys
- 2011 Kawasaki Versys City
- 2011 Kawasaki Versys Tourer
- 2011 Kawasaki VN1700 Classic
- 2011 Kawasaki VN1700 Classic Tourer
- 2011 Kawasaki VN1700 Light Tourer
- 2011 Kawasaki VN1700 Voyager
- 2011 Kawasaki VN1700 Voyager Custom
- 2011 Kawasaki VN900 Classic
- 2011 Kawasaki VN900 Classic Special Edition
- 2011 Kawasaki VN900 Custom
- 2011 Kawasaki VN900 Light Tourer
- 2011 Kawasaki Vulcan 1700 Classic LT
- 2011 Kawasaki Vulcan 1700 Nomad
- 2011 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero
- 2011 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager
- 2011 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager ABS
- 2011 Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT

