2011 Yamaha Grand Axis 100 gallery
2011 Yamaha Grand Axis 100
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 101.00 ccm (6.16 cubic inches) | Power: | 9,86 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 52.0 x 47.6 mm (2.0 x 1.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 93.0 kg (205.0 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,275 mm (50.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.50 litres (1.72 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly...
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Honda Ape 50
- 2011 Honda Aviator
- 2011 Honda CB Shine
- 2011 Honda CB Twister
- 2011 Honda CB Unicorn
- 2011 Honda CB Unicorn Dazzler
- 2011 Honda CB1000R
- 2011 Honda CB1000R ABS
- 2011 Honda CB1100 Type 2
- 2011 Honda CB1100 Type 2 ABS
- 2011 Honda CB1100 Type1
- 2011 Honda CB1100 Type1 ABS
- 2011 Honda CB1300 Super Bol dOr
- 2011 Honda CB1300 Super Bol dOr ABS
- 2011 Honda CB1300 Super Four
- 2011 Honda CB1300 Super Four ABS
- 2011 Honda CB1300 Super Touring
- 2011 Honda CB1300SA
- 2011 Honda CB223S
- 2011 Honda CB400 Super Bol dOr

