2011 Yamaha Grand Majesty 400 gallery
2011 Yamaha Grand Majesty 400
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 395.00 ccm (24.10 cubic inches) | Power: | 33,52 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 83.0 x 73.0 mm (3.3 x 2.9 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 203.0 kg (447.5 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,565 mm (61.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/80-14 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-13 |
| Front brakes: | Double disc. Anti-lock braking |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50...
Read more...
-
Huge credits to the Dayun AX100 makers!
2015-03-24 19:03:41
The Dayun AX100 is one of the most popular bikes for sports and dirt track riding on the market.
These bikes are made by Chinese manufacturers DaYun and DaYang and have been on the market since the late...
Read more...
-
An awesome Dandy 125 off-roader
2015-03-24 18:57:50
The Dandy 125 is a bike that is part of the JAWA Company of bikes. These bikes are known for their ability to be a great off road bike.
The Dandy 125 features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Honda CRF230L
- 2011 Honda CRF230M
- 2011 Honda CRF250R
- 2011 Honda CRF250X
- 2011 Honda CRF450R
- 2011 Honda CRF450X
- 2011 Honda CRF50F
- 2011 Honda CRF70F
- 2011 Honda CRF80F
- 2011 Honda Crossrunner
- 2011 Honda Dio
- 2011 Honda DN-01
- 2011 Honda Elite
- 2011 Honda Faze
- 2011 Honda Faze ABS
- 2011 Honda Faze Type-S
- 2011 Honda Forza EX
- 2011 Honda Forza X
- 2011 Honda FTR230
- 2011 Honda Fury

