2011 Megelli Naked Streetbike 125S gallery
2011 Megelli Naked Streetbike 125S
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 11 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 10.0:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 110.0 kg (242.5 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,349 mm (53.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, yellow, black/red |
News
-
The European leader, Megelli 125 m
2015-03-30 02:32:46
The Megelli 125 m was first produced in 2013. It is one of the leading bikes being produced and sold in Europe.
The Megelli 125 m is considered a supermotard and has a single cylinder, two-stroke engine.►
Read more...
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well...
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Honda XR230
- 2011 Honda XR230 Motard
- 2011 Honda XR650L
- 2011 Honda Zoomer
- 2011 Horex VR6 Roadster
- 2011 Husaberg FE 390
- 2011 Husaberg FE 450
- 2011 Husaberg FE 570
- 2011 Husaberg FS 570
- 2011 Husaberg FX 450
- 2011 Husaberg TE 250
- 2011 Husaberg TE 300
- 2011 Husqvarna CR 125
- 2011 Husqvarna CR 50
- 2011 Husqvarna SM 125 S
- 2011 Husqvarna SM 50
- 2011 Husqvarna SMR 449
- 2011 Husqvarna SMR 511
- 2011 Husqvarna SMR 630
- 2011 Husqvarna SMS 630

