2011 Yamaha MT-01 gallery
2011 Yamaha MT-01
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1670.00 ccm (101.90 cubic inches) | Power: | 88,9 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 97.0 x 113.0 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 246.0 kg (542.3 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,525 mm (60.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Spain sightseeings: Corrida or Motorhispania Furia Cross?
2015-03-30 14:49:14
Being reliable and light-weighted, Motorhispania Furia Cross is appreciated by these traits.
It was first made and sold in Spain in 2012. It is an Enduro and off-roading bike and has amazing handling. It has a single...
Read more...
-
an Italian Passion of Motom Dolcevita
2015-03-30 14:42:45
The Motom Dolcevita is an Italian scooter with which one can fully express all the passion to riding and love of life.
It was produced and manufactured in 2010. Dolcevita has a single cylinder, four-stroke engine and...
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Harley-Davidson XL1200N Nightster
- 2011 Harley-Davidson XL1200X Forty-Eight
- 2011 Harley-Davidson XL883R Sportster 883R
- 2011 Harley-Davidson XR1200X
- 2011 Headbanger Foxy Lady
- 2011 Headbanger Gypsy Soul
- 2011 Headbanger High Flyin
- 2011 Headbanger Hollister
- 2011 Hero Electric Cruz
- 2011 Hero Electric E-Sprint
- 2011 Hero Electric Maxi
- 2011 Hero Electric Optima Plus
- 2011 Hero Electric Optima Plus Special Ability
- 2011 Hero Electric Wave DX
- 2011 Hero Electric Zion
- 2011 Hero Electric Zippy
- 2011 Hero Honda Achiever 150
- 2011 Hero Honda CBZ X-treme
- 2011 Hero Honda CD Dawn 100
- 2011 Hero Honda CD Deluxe

