2011 Scorpa SR 125-2T gallery
2011 Scorpa SR 125-2T
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.70 ccm (7.61 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 56.0 x 50.7 mm (2.2 x 2.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 69.0 kg (152.1 pounds) |
| Seat height: | 699 mm (27.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,345 mm (53.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 1.60-21 |
| Rear tyre dimensions: | 2.15-18 |
| Front brakes: | Single disc. Floating Wave disk with 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Floating Wave disk with 2-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.60 litres (0.69 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange/black/white |
News
-
Scorpa T-Ride 250F conquers the challenges
2015-03-31 01:20:43
Today, there is a plenty of choices concerning the different motorcycles. They are created for different purposes according to their design and specifications.
Among a wide range of two-wheeled vehicles the urban scooters are allocated, whose compact►
Read more...
-
GreenTrans Ema98, an elegant and ergonomical vehicle
2015-03-27 23:28:35
The GreenTrans Ema98 is an electric scooter that is sleek and trendy. It is very popular all over the world because it is incredibly eco-friendly. It’s sleek and elegant frame has a DC, brushless motor and a 1-speed...
Read more...
-
Check out this mini GRC Moto Midimoto RR.04
2015-03-27 23:23:00
It seems incredible, but it exists! Moreover, this Midimoto RR is quite a realistic thing!
The GRC Moto Midimoto RR.04v was first produced and manufactured in 2011 and still is on the market today. It is a...
Read more...
-
A Low-speeder Govecs SC 1.4
2015-03-27 23:14:15
The Govecs SC 1.4 is a great scooter for younger and new riders. Would you like to know why? Because of its low speed, this scooter is absolutely secure!
It began to be produced and manufactured in...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Tauris Fuego 50 2T
- 2011 Tauris Matador 125
- 2011 Tauris Mistral 50 2T
- 2011 Tauris Samba 50 2T Racing
- 2011 Tauris Strada 125 4T
- 2011 Tauris Strada 50 2T
- 2011 Terra Modena 198
- 2011 TGB 101S 50
- 2011 TGB Bull 125 RS
- 2011 TGB Bull 50 RS
- 2011 TGB Express 125
- 2011 TGB Express 50
- 2011 TGB Hook 125
- 2011 TGB Hook 50
- 2011 TGB Tapo RS 50
- 2011 TGB X Large 125 EFI
- 2011 TGB X Large 125R
- 2011 TGB X Large 250 EFI
- 2011 TGB X Large 300 EFI
- 2011 Titan Radical Rigid

