2011 Victory Arlen Ness Vision gallery
2011 Victory Arlen Ness Vision
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1731.00 ccm (105.63 cubic inches) | Power: | 97 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 395.0 kg (870.8 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,670 mm (65.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/60-R18 |
| Front brakes: | Double disc. 300mm floating rotors with 4-piston calipers. Anti-locking brakes. |
| Rear brakes: | Single disc. Floating rotor with 2-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/Ness Graphics |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
-
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
2015-03-21 17:02:14
The military sport touring bike has a vintage feel along with the tough military looks. It can be used by new to extremely advanced riders. The light weighing machine with a dry weight of 135 kg can be...
Read more...
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Yamaha FZ8 ABS
- 2011 Yamaha Grand Axis 100
- 2011 Yamaha Grand Majesty 400
- 2011 Yamaha Jog
- 2011 Yamaha Jog Deluxe
- 2011 Yamaha Jog R
- 2011 Yamaha Jog RR
- 2011 Yamaha Jog ZR
- 2011 Yamaha Majesty 250
- 2011 Yamaha Majesty 400
- 2011 Yamaha Majesty 400 ABS
- 2011 Yamaha MT-01
- 2011 Yamaha MT-03
- 2011 Yamaha Neos
- 2011 Yamaha Neos 4 Stroke
- 2011 Yamaha PW50
- 2011 Yamaha PW80
- 2011 Yamaha Raider
- 2011 Yamaha Raider S
- 2011 Yamaha Road Star

