2011 Honda Varadero 125 gallery
2011 Honda Varadero 125
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 14,21 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 42.0 x 45.0 mm (1.7 x 1.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 152.0 kg (335.1 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-M18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-M17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.80 litres (4.44 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, grey |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
One of the most popular classic bikes of the world, Dnepr MT 10 (with sidecar)
2015-03-25 21:31:20
Made by the Dnepr Company, the Dnepr MT 10 was made in the late 1990’s and is still considered one of the classic bikes of today.
The Dnepr MT 10 has become very popular among riders and...
Read more...
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Boom Trikes Mustang ST1
- 2011 Boom Trikes Shadow 750
- 2011 Boom Trikes Sportster
- 2011 Boom Trikes V1 Firebird
- 2011 Boss Hoss BHC-3 LS3
- 2011 Boss Hoss BHC-3 LS3 SS
- 2011 Boss Hoss BHC-3 ZZ4
- 2011 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 SS
- 2011 Boss Hoss BHC-9 LS3 Trike
- 2011 Boss Hoss BHC-9 ZZ4 Trike
- 2011 Bourget Fat Daddy Chopper 330
- 2011 Bourget King Cobra SR
- 2011 Bourget Python 330
- 2011 Bourget Suicide King Cobra
- 2011 Brammo Empulse 10.0
- 2011 Brammo Empulse 6.0
- 2011 Brammo Empulse 8.0
- 2011 Brammo Enertia
- 2011 Brammo Enertia Plus
- 2011 Brudeli 654L

