2011 Vespa S 150 ie. gallery
2011 Vespa S 150 ie.
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9.15 cubic inches) | Power: | 11,66 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 62.5 x 48.5 mm (2.5 x 1.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 110.0 kg (242.5 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,280 mm (50.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-11 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-10 |
| Front brakes: | Single disc. Hydraulic |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, Orange, Blue/White, White/Red, Dragon Red |
News
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of►
Read more...
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Honda VT400S
- 2011 Honda VT600C Shadow
- 2011 Honda VT750C2 Shadow
- 2011 Honda VT750C2B
- 2011 Honda VT750S
- 2011 Honda VTR B-Style
- 2011 Honda VTR250
- 2011 Honda VTX1300C
- 2011 Honda VTX1300R
- 2011 Honda VTX1300T
- 2011 Honda VTX1800F
- 2011 Honda VTX1800N
- 2011 Honda VTX1800T
- 2011 Honda XL1000V Varadero
- 2011 Honda XL700V Transalp
- 2011 Honda XR230
- 2011 Honda XR230 Motard
- 2011 Honda XR650L
- 2011 Honda Zoomer
- 2011 Horex VR6 Roadster

