2011 Yamaha Vox Deluxe gallery
2011 Yamaha Vox Deluxe
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 4,16 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 38.0 x 43.5 mm (1.5 x 1.7 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 90.0 kg (198.4 pounds) |
| Seat height: | 735 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,280 mm (50.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/90-10 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-10 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.50 litres (1.19 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Brown, white, black |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
NCR 848 boosts the power
2015-03-30 16:03:58
The NCR 848 is a powerful and sexy sports bike. It is incredibly trendy and was made and produced in 2011.
It has a V2, four-stroke engine and an electric starter. It has a chain transmission and...
Read more...
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the...
Read more...
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Sachs SpeedJet R
- 2011 Sachs SpeedJet RS
- 2011 Sachs SX1
- 2011 Sachs SX1 Urbano
- 2011 Sachs ZX 125 Enduro
- 2011 Sachs ZZ 125 Supermoto
- 2011 Samurai Chopper Type 5
- 2011 Samurai Chopper Type 6
- 2011 Saxon Crown
- 2011 Saxon Firestorm
- 2011 Saxon Griffin
- 2011 Saxon Henchman
- 2011 Saxon Hotrod Sceptre
- 2011 Saxon Reaper
- 2011 Saxon Villain
- 2011 Saxon Warlord
- 2011 Saxon Whip
- 2011 Schwinn Hope 150
- 2011 Schwinn Hope 50
- 2011 Schwinn Laguna 50

