2011 KTM 690 Enduro gallery
2011 KTM 690 Enduro
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 654.00 ccm (39.91 cubic inches) | Power: | 62,09 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 102.0 x 80.0 mm (4.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 138.5 kg (305.3 pounds) |
| Seat height: | 910 mm (35.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,498 mm (59.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
-
Rokon Ranger, a thick-and-thin friend
2015-03-27 02:14:01
Today we will meet with Rokon, an all-wheel drive motorcycle. It was produced in the 50s of the last century in the US by the Rokon Company. This unique bike still retains its popularity among hunters, explorers of...
Read more...
-
Fantic TX 150 Caballero, the unrivaled runner in street racing
2015-03-27 02:05:25
This is a great bike for those who love to do motor cross or dirt track racing.
The Fantic TX 150 Caballero is a classic bike from the 1980’s. It has been sold all over the country,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Yamaha Stryker
- 2011 Yamaha TDM 900
- 2011 Yamaha TMAX
- 2011 Yamaha TMAX ABS
- 2011 Yamaha TMAX Tech Max
- 2011 Yamaha TMAX Tech Max ABS
- 2011 Yamaha Tricker
- 2011 Yamaha TT-R 110E
- 2011 Yamaha TT-R 125
- 2011 Yamaha TT-R 125 LE
- 2011 Yamaha TT-R 125 LW E
- 2011 Yamaha TT-R 230
- 2011 Yamaha TT-R 50 E
- 2011 Yamaha TW200
- 2011 Yamaha TZR 50
- 2011 Yamaha V Star 1100 Classic
- 2011 Yamaha V Star 1100 Custom
- 2011 Yamaha V Star 1100 Silverado
- 2011 Yamaha V Star 1300
- 2011 Yamaha V Star 1300 Tourer

