2011 Kawasaki Z1000SX Tourer gallery
2011 Kawasaki Z1000SX Tourer
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1043.00 ccm (63.64 cubic inches) | Power: | 136,11 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 77.0 x 56.0 mm (3.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 228.0 kg (502.7 pounds) |
| Seat height: | 822 mm (32.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,445 mm (56.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Optional ABS. |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Green/black |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Mavizen TTX02 - for those learning to ride
2015-03-30 02:23:35
The Mavizen TTX02 is a bike that was first made and manufactured in 2012. This racing, sport bike is slender and sleek.
It has an electric engine and a twin DC, brushed motor. It is very popular...
Read more...
-
The Matchless G 80 E one of the vintage bikes from the late 80s
2015-03-30 02:19:07
The Matchless G 80 E is one of the vintage bikes from the late 1980’s, with models being produced well into 1988. This bike is in the category of classic motorcycles and is one of the best for...
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Yamaha XVS 1300 A Midnight Star
- 2011 Yamaha XVS950A Midnight Star
- 2011 Yamaha YBR 125
- 2011 Yamaha YBR 125 Custom
- 2011 Yamaha YBR 250
- 2011 Yamaha YZ 125
- 2011 Yamaha YZ 250
- 2011 Yamaha YZ 250 F
- 2011 Yamaha YZ 450 F
- 2011 Yamaha YZ 85
- 2011 Yamaha YZF-R 125
- 2011 Yamaha YZF R1
- 2011 Yamaha YZF R1 LE
- 2011 Yamaha YZF-R6
- 2011 Yamaha YZF15
- 2011 Yamaha Zuma
- 2011 Yamaha Zuma 125
- 2011 Yiben YB 200
- 2011 Yiben YB50QT4
- 2011 YObykes Electron ER

