2011 Kawasaki Z750 gallery
2011 Kawasaki Z750
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45.64 cubic inches) | Power: | 104,2 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 68.4 x 50.9 mm (2.7 x 2.0 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 226.0 kg (498.2 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Optional ABS |
| Rear brakes: | Single disc. Optional ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.50 litres (4.89 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in...
Read more...
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy...
Read more...
-
Roehr 1130 Superbike, exotic and breathless
2015-03-30 21:46:19
The Roehr 1130 Superbike is a sports bike from 2008 and is one of the newest generations of American motorcycles. Looking exotic, isn't it?
These bikes are valued at $39,995 and have a V2, four-stroke engine and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Yamaha MT-03
- 2011 Yamaha Neos
- 2011 Yamaha Neos 4 Stroke
- 2011 Yamaha PW50
- 2011 Yamaha PW80
- 2011 Yamaha Raider
- 2011 Yamaha Raider S
- 2011 Yamaha Road Star
- 2011 Yamaha Road Star S
- 2011 Yamaha Road Star Silverado
- 2011 Yamaha Road Star Silverado S
- 2011 Yamaha Roadliner Midnight
- 2011 Yamaha Roadliner S
- 2011 Yamaha Royal Star Tour Deluxe
- 2011 Yamaha Royal Star Venture
- 2011 Yamaha Royal Star Venture S
- 2011 Yamaha Serow 250
- 2011 Yamaha Serow 250 25th Anniversary Special
- 2011 Yamaha Slider
- 2011 Yamaha SR400

