2010 Big Dog Coyote gallery
2010 Big Dog Coyote
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1917.00 ccm (116.98 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 104.8 x 111.1 mm (4.1 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.6:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 300.3 kg (662.0 pounds) |
| Seat height: | 622 mm (24.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,969 mm (77.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MH90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 300/35-18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston diff bore |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.40 litres (3.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue |
News
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is►
Read more...
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
-
Veli 125 T-2: a middle-class scooter
2015-03-31 03:35:19
The "scooter" term refers to vehicles that are included in a subclass of motorcycles with distinctive design features.
The main purpose of scooter rentals is travel for short distances. According to the purpose, they have special, more...
Read more...
-
Vectrix Electric 3-Wheeler: it's time to care about the environment
2015-03-31 03:31:03
Electric maxi-scooter of Vectrix Electric 3-Wheeler appeared on the market recently. This is a good option completely clean urban transport, which in the presence of appropriate infrastructure is almost no way inferior to the conventional scooter, but without...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 E-Ton Matrix R4 150
- 2010 E-Ton Sport 150
- 2010 E-Ton Sport 50
- 2010 E-Tropolis Future
- 2010 E-Tropolis Retro
- 2010 Ecosse Spirit ES1
- 2010 Ecosse The Heretic
- 2010 Ecosse Titanium
- 2010 Ecosse Titanium Race
- 2010 Ecosse Titanium RR
- 2010 Enfield Classic 350
- 2010 Enfield Classic 500
- 2010 Enfield Electra Twinspark
- 2010 Enfield Thunderbird Twinspark
- 2010 Exile Cycles Bar Hopper
- 2010 Exile Cycles Black Bull
- 2010 Exile Cycles Brown Pearl
- 2010 Exile Cycles Bulldozer
- 2010 Factory Bike Chrono SM50
- 2010 Factory Bike Desert YR50

