2008 Big Dog Pitbull gallery
2008 Big Dog Pitbull
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1916.00 ccm (116.91 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Compression: | 9.6:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 307.5 kg (678.0 pounds) |
| Seat height: | 648 mm (25.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,854 mm (73.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-R23 |
| Rear tyre dimensions: | 280/40-R20 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
News
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is►
Read more...
-
A Czech-made FGR Midalu 2500 concept
2015-03-27 12:51:50
Rarely but right on target: a Czech FGR Midalu 2500 looks awesome and really jaw-dropping now!
From the Czech made producer, the FGR Midalu 2500 is a prototype/concept model bike. This bike came out for the first...
Read more...
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
...
Read more...
-
Rucker Performance Assassin bears a self-explanatory name
2015-03-27 02:29:23
This brand was created in 2004 with the founding of the company Rucker Performance Ent. (RP for short). Today RP offers an excellent range of impressive vehicles, what consists of four produced motorcycles: Assassin, Gauntlet, Predator, Vandal as...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide
- 2008 Harley-Davidson FXSTB Softail Night train
- 2008 Harley-Davidson FXSTC Softail Custom
- 2008 Harley-Davidson FXSTSSE Screamin´ Eagle Softail Springer
- 2008 Harley-Davidson PLHP Road King Police
- 2008 Harley-Davidson VRSCAW V-Rod
- 2008 Harley-Davidson VRSCD Night Rod
- 2008 Harley-Davidson VRSCDX Night Rod Special
- 2008 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
- 2008 Harley-Davidson XL1200L Sportster 1200 Low
- 2008 Harley-Davidson XL1200N Sportster 1200 Nightster
- 2008 Harley-Davidson XL1200R Sportster 1200 Roadster
- 2008 Harley-Davidson XL883 Sportster
- 2008 Harley-Davidson XL883 Sportster Police
- 2008 Harley-Davidson XL883C Sportster
- 2008 Harley-Davidson XL883L Sportster 883 Low
- 2008 Harley-Davidson XL883R Sportster
- 2008 Hartford HD-125L
- 2008 Hartford HD-125S
- 2008 Hartford HD-200S

