2010 Malaguti Phantom F12R AC Sport gallery
2010 Malaguti Phantom F12R AC Sport
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 93.0 kg (205.0 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,290 mm (50.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Yellow, silver, night-blue/titanium, titanium, black velvet |
News
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,►
Read more...
-
Adiva AD 125, trendy&sleek
2015-03-18 15:12:14
The Japanese Adiva AD 125 has been a very popular scooter for fans of motorcycles and scooters. The Adiva AD 125 models have been manufactured for quite a few years and are still currently in production. Many of...
Read more...
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top...
Read more...
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Kreidler Street 125 DD
- 2010 Kreidler Supermoto125 DD
- 2010 KTM 1190 RC8
- 2010 KTM 1190 RC8 R
- 2010 KTM 1190 RC8 R Akrapovic Limited Edition
- 2010 KTM 1190 RC8 R Red Bull Limited Edition
- 2010 KTM 125 EXC
- 2010 KTM 125 SX
- 2010 KTM 150 SX
- 2010 KTM 200 EXC
- 2010 KTM 250 EXC
- 2010 KTM 250 EXC-F
- 2010 KTM 250 SX
- 2010 KTM 250 SX-F
- 2010 KTM 300 EXC
- 2010 KTM 400 EXC
- 2010 KTM 450 EXC
- 2010 KTM 450 SMR
- 2010 KTM 450 SX-F
- 2010 KTM 50 SX

