2010 Megelli Naked Streetbike 125S gallery
2010 Megelli Naked Streetbike 125S
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 10.0:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 110.0 kg (242.5 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,349 mm (53.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | Red, yellow, black |
News
-
The European leader, Megelli 125 m
2015-03-30 02:32:46
The Megelli 125 m was first produced in 2013. It is one of the leading bikes being produced and sold in Europe.
The Megelli 125 m is considered a supermotard and has a single cylinder, two-stroke engine.►
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 PGO TR3 50
- 2010 PGO X-Hot 50
- 2010 Piaggio Beverly Tourer 300
- 2010 Piaggio Carnaby Cruiser 300
- 2010 Piaggio Fly 125
- 2010 Piaggio Fly 50
- 2010 Piaggio Liberty 125
- 2010 Piaggio Liberty 150
- 2010 Piaggio Liberty 50 2T
- 2010 Piaggio MP3 125ie
- 2010 Piaggio MP3 400 LT
- 2010 Piaggio MP3 400ie
- 2010 Piaggio MP3 500
- 2010 Piaggio Mp3 Hybrid 125
- 2010 Piaggio MP3 LT 300
- 2010 Piaggio NRG Power DD
- 2010 Piaggio Typhoon 50
- 2010 Piaggio X7 Evo 300ie
- 2010 Piaggio XEvo 125
- 2010 Piaggio XEvo 250

