2010 MBK X-Over gallery
2010 MBK X-Over
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 8,98 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 52.4 x 57.9 mm (2.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 121.0 kg (266.8 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,290 mm (50.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.00 litres (1.59 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White, black |
News
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The►
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
-
Smart and sporty Ravi Piaggio Storm 125
2015-03-30 21:15:16
The Ravi Piaggio Storm 125 is a sport bike from 2008 and it is a smart well-designed bike for new learners. It takes practically no efforts to handle and drive and it has a powerful engine and manageable...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Qingqi Grampus QM250T
- 2010 Qingqi Leopard QM50T-8G
- 2010 Qingqi Liger QM200GY-B
- 2010 Qingqi Sport QM125-2D
- 2010 Qingqi Variant QM125T-10R
- 2010 Qlink Commuter 250
- 2010 Qlink Hawk 50
- 2010 Qlink Legacy 250
- 2010 Qlink Pegasus 150
- 2010 Qlink Rave 150
- 2010 Qlink Rave 50
- 2010 Qlink Siena 150
- 2010 Qlink Splendor 400
- 2010 Qlink Star 50
- 2010 Qlink XF 200
- 2010 Qlink XP 200
- 2010 Quantya Strada
- 2010 Quantya Track
- 2010 Rhino Hunter S FLM 001
- 2010 Rhino Hunter S FLM 003

