2007 Triumph Rocket III gallery
2007 Triumph Rocket III
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 2294.00 ccm (139.98 cubic inches) | Power: | 142 |
| Engine type: | In-line three | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.6 x 94.3 mm (4.0 x 3.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 8.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 319.3 kg (704.0 pounds) |
| Seat height: | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,695 mm (66.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-R17 |
| Rear tyre dimensions: | 240/50-R16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 23.84 litres (6.30 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Mulberry Red. Phantom Black |
News
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on►
Read more...
-
Adly Silver Fox 50, a reliable friend
2015-03-18 15:16:11
For anyone looking for a smaller yet reliable scooter, the Adly Silver Fox 50 is a great buy. This scooter has been manufactured for many years all over the world and is a great beginner scooter for anyone...
Read more...
-
The eye catching Kabirdass K100LA
2015-03-23 17:02:37
This bike is an Indian make and was introduced in the year 2011. The bike is categorised in the scooter type. The Kabirdass K100LA scooter runs on electric power and can attain a top speed of 25km per...
Read more...
-
The elegant ride on Johnny Pag Spyder 300
2015-03-23 16:02:23
This highly powered machine was manufactured in the year 2007. The motorbike is powered with a 300 cc twin cylinder four stroke engine. The engine of Johnny Pag Spyder 300 has a liquid cooling system with 5 speed...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Suzuki SV 650 ABS
- 2007 Suzuki SV 650 S
- 2007 Suzuki SV 650 S ABS
- 2007 Suzuki V-Strom 1000
- 2007 Suzuki V-Strom 650
- 2007 Suzuki V-Strom 650 ABS
- 2007 Suzuki Van Van 125
- 2007 Sym Bonus 100
- 2007 Sym DD 50
- 2007 Sym GTS 125
- 2007 Sym GTS 200
- 2007 Sym GTS 250
- 2007 Sym HD 125
- 2007 Sym HD 200
- 2007 Sym Jet Euro X 50
- 2007 Sym Joyride 125
- 2007 Sym Joyride 125 (Disk type)
- 2007 Sym Joyride 150
- 2007 Sym Joyride 200
- 2007 Sym Magic 110 RR

