2007 Wakan Racing 1640 gallery
2007 Wakan Racing 1640
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1640.00 ccm (100.07 cubic inches) | Power: | 115 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.6 x 101.6 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 177.0 kg (390.2 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,370 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Single disc. 6-piston |
| Rear brakes: | Double disc. 2-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Wakan Racing 1640, a classic example of innovative makes
2015-03-27 16:39:46
French Wakan Motorcycles manufacturer presented a new Wakan Racing 1640 motorcycle model several years ago.
The main idea of the designers for theWakan brand was to produce compact light-weighted motorcycles, on a frame which would establish a►
Read more...
-
Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any heel of Achilles
2015-03-30 21:01:48
The heel of Achilles? Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any. It is absolutely reliable vehicle!
Qlink Achilles 150 is a scooter that was manufactured and sold in 2007. It features a single cylinder, four-stroke engine...
Read more...
-
Qingqi QM 150L-4A, powerful and superlative
2015-03-30 20:53:00
The Qingqi QM 150L-4A is a custom cruiser that was first manufactured and sold in 2008 all over the world. However, it is a rare thing to buy.
The Qingqi QM 150L-4A features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
Puma Apollo 125, a rare sport bike to use
2015-03-30 18:19:51
The Puma Apollo 125 is a sport bike that was made in 2010. It is a perfect choice for dirt track racing and can even be ridden throughout city streets.
The Puma Apollo 125 is an Italian...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Hyosung GV 250 Aquila / GV 250 Cruiser
- 2007 Hyosung GV 650 Aquila / GV 650 Cruiser
- 2007 Hyosung GV 650 Trend Killer
- 2007 Hyosung Karion 125
- 2007 Hyosung RT 125 D
- 2007 Hyosung RT125
- 2007 Hyosung Rush 50
- 2007 Hyosung SF 50 Racing
- 2007 Hyosung SF 50 Rally
- 2007 Hyosung Super Cab 50
- 2007 Hyosung XRX 125 Fundoro
- 2007 Hyosung XRX 125 SM
- 2007 Indian Dakota 4 Classic
- 2007 Indian Dakota 4 Highway
- 2007 Indian Dakota 4si
- 2007 Italjet Dragster D125LC
- 2007 Italjet Dragster D180LC
- 2007 Italjet Dragster D50LC
- 2007 Italjet Fast Boy 10
- 2007 Italjet Fast Boy 8

