2007 KTM 990 Adventure gallery
2007 KTM 990 Adventure
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 96,55 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 62.4 mm (4.0 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 199.0 kg (438.7 pounds) |
| Seat height: | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,570 mm (61.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-18 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Honda XR650L
- 2007 Honda XR650R
- 2007 Honda Zoomer
- 2007 Husaberg FE 450 E
- 2007 Husaberg FE 550 E
- 2007 Husaberg FE 650 E
- 2007 Husaberg FS 650 C
- 2007 Husaberg FS 650 E
- 2007 Husaberg FS550E
- 2007 Husqvarna CR 125
- 2007 Husqvarna SM 125 S
- 2007 Husqvarna SM 450 R
- 2007 Husqvarna SM610 Supermoto
- 2007 Husqvarna SMR450 Supermoto
- 2007 Husqvarna SMR510 Supermoto
- 2007 Husqvarna TC 250
- 2007 Husqvarna TC 450
- 2007 Husqvarna TC 510
- 2007 Husqvarna TE 250
- 2007 Husqvarna TE 450

