2007 KTM 85 SX 19/16 gallery
2007 KTM 85 SX 19/16
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 84.90 ccm (5.18 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 47.0 x 49.0 mm (1.9 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 68.0 kg (149.9 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,290 mm (50.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/100-19 |
| Rear tyre dimensions: | 90/100-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.00 litres (1.32 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Mavizen TTX02 - for those learning to ride
2015-03-30 02:23:35
The Mavizen TTX02 is a bike that was first made and manufactured in 2012. This racing, sport bike is slender and sleek.
It has an electric engine and a twin DC, brushed motor. It is very popular...
Read more...
-
The Matchless G 80 E one of the vintage bikes from the late 80s
2015-03-30 02:19:07
The Matchless G 80 E is one of the vintage bikes from the late 1980’s, with models being produced well into 1988. This bike is in the category of classic motorcycles and is one of the best for...
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 TVS Apache 150
- 2007 TVS Centra 100
- 2007 TVS Fiero FX
- 2007 TVS Scooty
- 2007 TVS Scooty PEP
- 2007 TVS Scooty PEP Plus
- 2007 TVS Star City100
- 2007 TVS Star Sports
- 2007 TVS Victor Edge
- 2007 TVS Victor GLX 125
- 2007 TVS Victor GX
- 2007 TVS XL Super HD
- 2007 TVS XL Super HD1
- 2007 UM DSF 200
- 2007 UM DTF 110
- 2007 UM DTF 150
- 2007 UM DTF 200
- 2007 UM DTF 50
- 2007 UM DTF 90
- 2007 UM Matrix 150 XX

