2007 Suzuki GSX-R 750 gallery
2007 Suzuki GSX-R 750
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 749.00 ccm (45.70 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 70.0 x 48.7 mm (2.8 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 163.0 kg (359.4 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.50 litres (4.36 gallons) |
| Color options: | Blue/White, Blue/Black, Gray/Silver |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Buell Lightning CityX XB9SX
- 2007 Buell Lightning Long XB12Ss
- 2007 Buell Lightning Super TT XB12STT
- 2007 Buell Lightning XB12S
- 2007 Buell Lightning XB12Scg
- 2007 Buell Ulysses XB12X
- 2007 Cagiva Mito 125
- 2007 Cagiva Mito SP525
- 2007 Cagiva Raptor 125
- 2007 Cagiva Raptor 650
- 2007 Can-Am Spyder Roadster
- 2007 CCM 404 DS SuperSport
- 2007 CCM 404 DS Trail
- 2007 CCM 644 DS Dual Sport
- 2007 CCM 644 DS Trail
- 2007 CCM C-R 40 Limited Edition
- 2007 CCM C-XR230-E
- 2007 CCM C-XR230-S
- 2007 CCM FT35rs Limited Edition
- 2007 CCM FT35s

