2000 Suzuki GSX-R 1300 Hayabusa gallery
2000 Suzuki GSX-R 1300 Hayabusa
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1298.00 ccm (79.20 cubic inches) | Power: | 175 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 215.0 kg (474.0 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 24.00 litres (6.34 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue/silver, red/gray |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
The efficient scooter Keeway ARN 125
2015-03-23 17:11:13
The Keeway make of the year 2010 is a scooter with 125 cc single cylinder, four stroke engines. This scooter is powerful, has the looks and the comfort that a rider looks for.
It has the option...
Read more...
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on...
Read more...
-
Bourget Dragons, a dream machine
2015-03-18 18:30:59
These days, almost all of use own bikes as these have become our daily necessities. But what if you like to ride on something that can make you stand apart from others? Then choosing the Bourget Dragons is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2000
- 2000 Honda GL1500SE Gold Wing
- 2000 Honda NSR125
- 2000 Honda NT650V Deauville
- 2000 Honda NX125 Trans City
- 2000 Honda NX650 Dominator
- 2000 Honda Rebel 250 ED/Rebel 250 G
- 2000 Honda ST1100 Pan-European STD/ST 1100 Pan-European CBS-ABS with TCS
- 2000 Honda VF750C
- 2000 Honda VFR800F
- 2000 Honda Vigor 650
- 2000 Honda VT1100C Shadow Spirit
- 2000 Honda VT1100C2 Shadow ACE
- 2000 Honda VT1100C3 Shadow
- 2000 Honda VT125 Shadow
- 2000 Honda VT600C Shadow
- 2000 Honda VT750C2 Shadow
- 2000 Honda VTR1000F Firestorm
- 2000 Honda VTR1000SP-1
- 2000 Honda X-Eleven
- 2000 Honda XL1000V Varadero

