2008 Suzuki Boulevard M50 gallery
2008 Suzuki Boulevard M50
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1783.00 ccm (108.80 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 83.0 x 74.4 mm (3.3 x 2.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 247.0 kg (544.5 pounds) |
| Seat height: | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,655 mm (65.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.50 litres (4.10 gallons) |
| Color options: | Black, Gray/Yellow, Black/Silver |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas...
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Kreidler Supermoto 250 DD
- 2008 KTM 1190 RC8
- 2008 KTM 125 EXC
- 2008 KTM 125 SX
- 2008 KTM 144 SX
- 2008 KTM 200 EXC
- 2008 KTM 250 EXC
- 2008 KTM 250 EXC-F
- 2008 KTM 250 SX
- 2008 KTM 250 SX-F
- 2008 KTM 300 EXC-E
- 2008 KTM 450 EXC-R
- 2008 KTM 450 SMR
- 2008 KTM 450 SX-F
- 2008 KTM 50 SX
- 2008 KTM 50 SX Junior
- 2008 KTM 505 SX F
- 2008 KTM 505 XC-F
- 2008 KTM 530 EXC-R
- 2008 KTM 65 SX

