2008 Yamaha Giggle gallery
2008 Yamaha Giggle
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 3,71 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 38.0 x 43.6 mm (1.5 x 1.7 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 87.0 kg (191.8 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,280 mm (50.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/90-10 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-10 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.50 litres (1.19 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
The king BMC Choppers Big Daddy
2015-03-18 18:10:03
This bike is one of the bravest as well as the highest rated choppers in the bike manufacturing history. The 6 speed transmission and v2 two-stroke engines with a tank capacity of 15.56 L gives the opportunity to...
Read more...
-
The Bikers Dream Hero Honda CBZ
2015-03-21 17:06:03
This dream bike came into existence in the year 1999. Hero Honda was manufactured by none other than the Hero MotoCorp. This bike can attain a high speed of 111km per hour. The body has been designed beautifully...
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Hyosung GT 650 S
- 2008 Hyosung GV 125 C
- 2008 Hyosung GV 250
- 2008 Hyosung GV 650
- 2008 Hyosung Karion 125 Citytrail
- 2008 Hyosung KR 110
- 2008 Hyosung MS3 125
- 2008 Hyosung MS3 250
- 2008 Hyosung Rally 100
- 2008 Hyosung Rally 50
- 2008 Hyosung RT 125 D
- 2008 Hyosung RX 125 D E
- 2008 Hyosung RX 125 SM
- 2008 Hyosung Sense
- 2008 Hyosung Supercap
- 2008 Hyosung T 250 R
- 2008 Hyosung T 650 R
- 2008 Hyosung T 650 S
- 2008 Hyosung X 125 D
- 2008 Hyosung XRX 125 Funduro

