2008 Jawa-CZ 650 Style gallery
2008 Jawa-CZ 650 Style
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 651.90 ccm (39.78 cubic inches) | Power: | 47,47 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 83.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 190.0 kg (418.9 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,518 mm (59.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
Feel the Spirit of Sport with Zest Balanco 125 Sport Spirit
2015-03-27 16:05:01
Zest Balanco 125 Sport Spirit belongs to the category of powerful sports bikes. This is quite a dangerous vehicle, especially when a rider has any experience in it.
This machine is also stuffed with all kinds of...
Read more...
-
Zero Engineering Type 5 Evo: exclusive custom style
2015-03-27 15:44:33
Zero Engineering has established itself as one of the best companies engaged in the manufacture of exclusive custom bikes. The company built its reputation on old school aesthetic traditions and impeccable quality of materials and work, and to...
Read more...
-
The choice of the future: YObykes Electron ER
2015-03-27 15:24:05
The future will come with electric vehicles, but what to choose: an electric bicycle or electric scooter? YObykes Electron ER is the answer!
In recent years, almost all countries of the world began an electric hype, and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Sym Mask 50
- 2008 Sym Megalo 125
- 2008 Sym Mio 100
- 2008 Sym Mio 50
- 2008 Sym Orbit 125
- 2008 Sym Orbit 50
- 2008 Sym RS 125
- 2008 Sym VS 125
- 2008 Sym VS 150
- 2008 Sym XS125-K
- 2008 Sym XS125G
- 2008 Tank Sports 250E
- 2008 Tank Sports Nascar Signature Series
- 2008 Tank Sports TKX 110
- 2008 Tank Sports TKX 200
- 2008 Tank Sports Urban 50
- 2008 Tank Sports Urban Classic 150
- 2008 Tank Sports Urban Classic 50
- 2008 Tank Sports Urban Courier 150
- 2008 Tank Sports Urban Econo 50

