2008 Aprilia Scarabeo 200 gallery
2008 Aprilia Scarabeo 200
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 180.80 ccm (11.03 cubic inches) | Power: | 19 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 63.0 x 59.0 mm (2.5 x 2.3 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 154.0 kg (339.5 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,391 mm (54.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.00 litres (1.59 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, blue, grey, red |
News
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end►
Read more...
-
Adiva AD 125, trendy&sleek
2015-03-18 15:12:14
The Japanese Adiva AD 125 has been a very popular scooter for fans of motorcycles and scooters. The Adiva AD 125 models have been manufactured for quite a few years and are still currently in production. Many of...
Read more...
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top...
Read more...
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Vespa GT60
- 2008 Vespa GTS 125
- 2008 Vespa GTS 250
- 2008 Vespa GTV
- 2008 Vespa LX 150
- 2008 Vespa LX 50
- 2008 Vespa LXV
- 2008 Vespa PX 125
- 2008 Vespa S
- 2008 Vespa S 125
- 2008 Vespa S 50
- 2008 Victory Arlen Ness Jackpot
- 2008 Victory Cory Ness Jackpot
- 2008 Victory Hammer
- 2008 Victory Hammer S
- 2008 Victory Kingpin
- 2008 Victory Kingpin 8 Ball
- 2008 Victory Kingpin Tour
- 2008 Victory Vegas
- 2008 Victory Vegas 8 Ball

