2010 Benelli Cafe Racer 1130 gallery
2010 Benelli Cafe Racer 1130
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1131.00 ccm (69.01 cubic inches) | Power: | 135,44 |
| Engine type: | In-line three, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 62.0 mm (3.5 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 208.0 kg (458.6 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,443 mm (56.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/gold |
News
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this►
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
-
Vibgyor Gallop 100: a classic parquet enduro
2015-03-31 03:52:52
Among two-wheelers, today become very popular heavy tourist or parquet Enduro (dual-purpose motorcycles, or universals). Vibgyor Gallop 100 is a stunning its example.
These types of motorcycles are very similar, despite their different tooling and handling characteristics. In...
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Derbi Senda Baja 125 SM
- 2010 Derbi Senda DRD 125 4T 4V R
- 2010 Derbi Senda DRD 125 4T 4V SM
- 2010 Derbi Senda DRD Evo 50 SM
- 2010 Derbi Senda DRD Pro 50 R
- 2010 Derbi Senda DRD Pro 50 SM
- 2010 Derbi Senda DRD Racing 50 R
- 2010 Derbi Senda DRD Racing 50 SM
- 2010 Derbi Senda X-Race 50 R
- 2010 Derbi Senda X-Race 50 SM
- 2010 Derbi Senda X-Treme 50 R
- 2010 Derbi Senda X-Treme 50 SM
- 2010 Derbi Sonar 125 4T
- 2010 Derbi Sonar 50 2T
- 2010 Derbi Terra 125
- 2010 Derbi Terra Adventure 125
- 2010 Derringer Derringer
- 2010 Diamo Cruiser V-Twin 250
- 2010 Diamo LS200
- 2010 Dirico Flyer

